جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اینتاکد مالیاتی و ارتباط آن با سود فعالیت ها

4
(2)

در این نوشته شما می خوانید

اینتاکد مالیاتی مشاغل

اینتاکد یا شناسه یکتای فعالیت چیست؟

صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی مدتی هست با اینتاکد مالیاتی سر و کار دارند.

اگر بخواهید اظهارنامه مالیاتی بدهید یا فرم توافق تبصره ماده ۱۰۰ ارسال کنید و یا شاید جهت رسیدگی مالیاتی به اداره مالیات مراجعه کنید احتمالا واژه اینتاکد را می‌شنوید.

این روزها مطالب متعددی در رابطه با اینتاکد در فضای مالیاتی کسب و کارها مطرح شده است. واژه‌ای که توسط سازمان امور مالیاتی در روش‌های جدید رسیدگی و تشخیص مالیات برآوردی، عنوان شده و استفاده می‌شود و نقش مهمی در تعیین میزان مالیات برخی از صاحبان مشاغل و اصناف و کسب و کارها دارد.

سازمان امور مالیاتی به منظور افزایش دقت در طبقه بندی فعالیت‌ کسب و کارها و مشاغل و تسهیل در روند تشخیص مالیات، به هر فعالیت اقتصادی یک کد مالیاتی ویژه اختصاص می‌دهد، که اینتاکد نامیده می‌شود. اینتاکد به گونه ای عمل می‌کند تا شما با داشتن این کد ویژه مالیاتی، تعریف دقیق و منحصر به فردی نسبت به نوع فعالیت و مدل سودآوری کسب و کار خود به سازمان امور مالیاتی ارائه دهید.

اینتا کد، معادل فارسی واژه (International standard industrial classification) است.

انواع اینتاکد مالیاتی کدامند:

اینتاکد تمامی مشاغل را به سه دسته تقسیم می‌کند، تا صاحبان کسب و کارها آسان تر بتوانند مشاغل خود را در دسته بندی‌ها قرار دهند. انواع اینتاکد عبارتند از:

  1. تولیدی
  2. بازرگانی
  3. خدمات

یکی از شاخصه‌هایی که می‌بایست در پرونده مالیاتی خود در هنگام ثبت نام مالیاتی یا ویرایش پرونده الکترونیکی مالیاتی در سایت my.tax.gov.ir اختصاص داده و پرونده الکترونیکی مالیاتی خود را تکمیل کنید اینتاکد است. به این شکل که باید نوع فعالیت خود را از میان یکی از دسته های اصلی تولیدی، بازرگانی یا خدماتی انتخاب کنید و در مراحل بعدی در جزئیات بیشتر، فعالیت دقیق اقتصادی خود در لایه‌های داخلی اینتاکد مالیاتی عمیق‌تر شوید تا در نهایت به اینتاکد ویژه کسب و کار یا فعالیت اقتصادی خود برسید.

اینتاکد مالیاتی مشاغل چه کاربردی داره؟

از آنجایی‌که طبقه بندی قبلی سازمان امور مالیاتی تحت عنوان کد آیسیک، دارای برخی ایرادات ساختاری و محتوایی بود، بنابراین سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفت موضوع شناسایی و طبقه‌بندی و کد گذاری فعالیت‌های اقتصادی در نظام مالیاتی را تغییر دهد و به این ترتیب اینتاکد متولد می‌شود.

اینتاکد ساماندهی گونه‌های مختص کسب و کار و مشاغل از نگاه سازمان امور مالیاتی است. به صورت کلی این کد خاص مالیاتی می‌تواند میزان مالیات شما یا به عبارتی زاویه نگاه مالیات به کسب و کار شما را تنظیم کند.

هر اینتاکد مالیاتی یک ویژگی مهم دارد که از آن به عنوان نسبت سود فعالیت یاد می‌کنیم. در واقع نسبت سود فعالیت شما تابعی از اینتاکد مالیاتی است که شما در پرونده مالیاتی خود به کسب و کارتان اختصاص می‌دهید.

مثالی از کاربرد اینتاکد:

یکی از کاربردهای مهم اینتاکد در نظام جدید تشخیص و تعیین مالیات، استفاده از آن در تعیین نسبت سود هر فعالیت است به این ترتیب که با این کد اختصاصی میتوان در موضوع استفاده از توافق مالیاتی تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم یا همان مالیات مقطوع مشاغل استفاده کرد و نقشی تعیین کننده در تشخیص میزان مالیات عملکرد شما دارد.

اگر تجربه تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ را داشته باشید خواهید دید که بر اساس پارامترهایی از جمله ورودی‌های کارتخوان یا دستگاه پوز یا درگاه‌های پرداخت بانکی و همچنین گزارشات معاملات فصلی از طرف معامله، بر اساس فرمولاسیونی ویژه، میزان مالیات مقطوع نهایی کسب و کار شما در قالب توافق مالیاتی مشخص می‌شود.

یکی از عواملی که در این فرمول، تاثیر کلیدی دارد، ضریب مالیاتی یا همان نسبت سود فعالیت است که این نسبت سود فعالیت، حاصل یکی از ویژگی‌های کاربردی اینتاکد فعالیت اقتصادی شماست.

نسبت سود فعالیت چیست و چه کاربردی دارد:

از ابتدای سال ۱۳۹۸ به بعد موضوع تشخیص مالیات از طریق علی‌الراس با توجه به اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، منسوخ شد عملا دفترچه ضرایب کاربرد زیادی نداشت و به جای این ضرایب، ضرایب جدیدتری با عنوان نسبت سود فعالیت کاربرد پیدا کرد.

لیست فعالیت ها بر اساس اینتاکد جدید:

جدول کامل اینتاکد و لیست فعالیت‌ها و نسبت سود هر شغل و فعالیت را می‌توانید در همین نوشته دریافت کنید و به سادگی از روی جدول مربوطه، شرح فعالیت مالیاتی را با کلیدهای ترکیبی ctrl+f در یک فایل PDF جامع جستجو کنید.

در صورتی که صاحب کسب و کار یا مدیر و مشاور مالی یا حسابدار یا به هر طریقی فعال در حوزه مالی و مالیاتی هستید می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات مالیاتی لینک های زیر را دنبال کنید.

محاسبه مالیات با توجه به نسبت سود فعالیت:

فرض کنید اداره مالیات هیچ‌گونه اسناد و مدارکی از فعالیت اقتصادی شما ندارد و فقط از ورودی‌ها به حساب بانکی شما از طریق دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت اینترنتی شما مطلع است. در این حالت اداره مالیات از چه راهی به میزان سود و مالیات شما دست پیدا می‌کند؟

اطلاعات موجود در پایگاه‌ داده‌های اطلاعاتی سیستم جامع مالیات می‌تواند برایند و برآوردی از میزان سود فعالیت شما را بر اساس ورودی‌های اطلاعات خود مشخص کند. به این شکل که به‌ عنوان مثال اگر شما یک اغذیه فروشی معمولی داشته باشید، داده‌های آماری و اطلاعات کسب شده از اتحادیه ‌های اصناف و کسب و کارهای مشابه فعالیت شما، مشخص می‌کند که از ۱۰۰ واحد فروشی که خواهید داشت، میزان ۱۵ واحد از آن، سود خالص فعالیت شماست.

با این روش صرفا با داشتن اطلاعات فروش شما می‌توان به میزان سودتان دست پیدا کرد و همان میزان سود بدست آمده، مبنای مطالبه و وصول مالیات خواهد بود. پس مهمترین ویژگی نسبت‌های سود فعالیت که در اینتاکد مستتر است این امکان را برای اداره مالیات فراهم می‌کند که به سود تقریبی فعالیت شما یا همان درآمد مشمول مالیات شما برسد و نسبت به آن با اعمال مواد ۱۳۱ یا ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات فعالیتتان را برآورد و تشخیص دهد.

اینتا کد را چگونه به پرونده مالیاتی خود اضافه کنم:

یکی از مراحل ثبت نام الکترونیکی پرونده مالیاتی، انتخاب اینتاکد است، به این شکل که در مراحل تشکیل پرونده الکترونیکی فرمی وجود دارد که ضمن انتخاب نوع فعالیت خود از میان گزینه‌های (تولیدی – بازرگانی – خدمات) در ادامه در لایه های داخلی اینتاکد آنقدر عمیق‌تر می‌شوید تا در نهایت به اینتاکد نهایی فعالیت خود می‌رسید.

حال ممکن است در مراحلی از انتخاب این کد اختصاصی، نوع کسب و کار خود را پیدا نکنید، در این حالت دو راه پیش رو دارید، راه اول اینکه مشابه‌ترین فعالیت را به فعالیت خودتان انتخاب کنید و همان را ثبت نهایی کنید و یا اینکه با سازمان امور مالیاتی مکاتبه نمایید و با ارائه اسناد و مدارک و مجوزهای فعالیت خود، درخواست بدهید تا کد اختصاصی فعالیت شما در درختواره اینتاکد اضافه شود و سپس همان کد را برای فعالیت خود انتخاب کنید.

نحوه دریافت اینتاکد مالیاتی

برای دریافت اینتاکد لازم است که متقاضی به سایت جامع مالیات به آدرس https://mytax.tax.gov.ir مراجعه کرده و با پر کردن فرم ها و اطلاعات هویتی در پرونده الکترونیک و فعالیت خود را با داشتن اینتاکد مالیاتی آغاز کنید.

آیا می‌توانم اینتاکد فعالیت غیر مرتبط را انتخاب کنم:

در مراحل انتخاب اینتاکد توسط مودی مالیاتی تا زمانی‌که درج اینتاکد اولیه در تکمیل پرونده مالیاتی انجام می‌شود این امکان را دارید که بر اساس موضوع فعالیت خود، اینتاکد را انتخاب کنید اما شاید به صورت سهوی یا عمدی، اینتاکد مجزایی از فعالیت اصلی خود انتخاب کنید که در این حالت در زمان رسیدگی‌های مالیاتی با مطابقت‌هایی که از سوی واحد مالیاتی انجام خواهد شد نهایتا این اشتباه سهوی یا عمدی شما مشخص می‌شود و توسط کارشناس ارشد مالیاتی در اداره مالیات در نهایت کد اشتباه اصلاح خواهد شد و اگر به سبب انتخاب کد اولیه اشتباه، میزان مالیات برآوردی و تشخیصی شما کمتر از میزان واقعی فعالیتتان باشد، مازاد مالیات اخذ خواهد شد و جرایم مالیاتی هم شامل حالتان می‌شود.

آیا اینتاکد قابل ویرایش و اصلاح است:

بله چنانچه قبلا اینتاکد فعالیت خود را مشخص کرده باشید، این امکان وجود دارد که از طریق مراجعه به کارشناسان مالیاتی در اداره مالیات و با ارائه اسناد و مدارک و مجوزهای فعالیت، اینتاکد واحد اقتصادی خود را تغییر دهید.

در مواردی هم ویرایش اینتاکد به صورت آنلاین بدون مراجعه به حوزه مالیاتی مربوطه امکان پذیر است و شخص مودی با نام کاربری و رمز عبور خود می‌تواند وارد سامانه مالیاتی و پرونده الکترونیک خود در آدرس سایت سازمان امور مالیات به نشانی Tax.gov.ir شده و کد خود را تغییر دهد ولی این شیوه ویرایش در ایام تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی مسدود شده می‌شود و در این ایام چنانچه قصد تغییر در اینتاکد کسب و کار خود را دارید، حتما باید به اداره مالیات مربوط به خود مراجعه و درخواست ویرایش را بدهید.

تغییر اینتاکد در مواردی می‌تواند در نسبت سود فعالیت اقتصادی شما تغییر ایجاد کند و میزان مالیات شما را در برخی شرایط کاهش یا افزایش دهد.

نکته مهم دیگر این است که اینتاکدی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با فعالیت شما باشد در غیراینصورت در زمان رسیدگی مالیاتی می‌تواند از سوی اداره مالیات مورد ایراد واقع شود و اینتاکد خاص و متناسب با فعالیت شما به کسب و کارتان اختصاص داده شود.

آخرین جداول نسبت‌های تعیین و منتشر شده سود فعالیت (فهرست اینتاکد جدید) به شرح زیر می‌باشد:

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

با کلیک روی ستاره ها از 1 تا 5 امتیاز بدین

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای : 2

تا حالا کسی نظر نداده! اولین نظر رو ثبت کن!

مدیر سایت

ما در تیم پایش حساب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه حسابداری و مالیات را تهیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *