جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲

3.9
(17)

در این نوشته شما می خوانید

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده 1402

دانستن آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره مالیاتی در طی سال، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که مشمولین این نوع از مالیات، با آن مواجه می باشند.

مهم: امکان ویرایش و تکمیل اظهارنامه ارزش فصل زمستان سال ۱۴۰۲ تا تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ فراهم شد.

سازمان امور مالیاتی کشور در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که امکان ویرایش و تکمیل اظهارنامه‌های ارزش افزوده فصل زمستان سال ۱۴۰۲ فراهم می‌شود. بر همین اساس بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم موضوع بند ب ماده ۳۶ و ماده ۳۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز تا تاریخ اعلام شده نیز قابل اعمال خواهد بود.

سازمان امور مالیاتی کشور در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که امکان ویرایش و تکمیل اظهارنامه‌های ارزش افزوده فصل زمستان سال ۱۴۰۲ فراهم می‌شود. بر همین اساس بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم موضوع بند ب ماده ۳۶ و ماده ۳۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز تا تاریخ اعلام شده نیز قابل اعمال خواهد بود.

بدیهی است برای انجام محاسبات سیستمی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مؤدیان برای دوره چهارم سال ۱۴۰۲ مقتضی است خریداران کالا و خدمات دارای صورت حساب الکترونیکی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۳/۱/۳۱ نسبت به تعیین تکلیف خریدهای خود در سامانه مؤدیان اقدام نمایند تا اعتبار خرید آنها و آثار مالیاتی فروش‌های نسیه برای فروشندگان در اظهارنامه پیش فرض دوره چهارم (زمستان) سال ۱۴۰۲ آنها لحاظ شود در صورت عدم اقدام مؤدی و در نتیجه عدم احتساب آثار مالیاتی اینگونه صورت حساب‌ها در دوره چهارم سال ۱۹ زمستان آثار مالیاتی آن در دوره اول (بهار) سال ۱۴۰۳ لحاظ می‌شود.

تمدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

در اجرای مقررات ماده (۳) قانون تسهیل تکالیف مؤدیان جهت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان آخرین مهلت استرداد اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره چهارم فصل زمستان سال ۱۴۰۲ یک ماه پس از پایان دوره مزبور است. لذا با توجه به درخواست‌های مؤدیان و به منظور تکریم ایشان و فراهم آوردن زمینه اجرای صحیح تکالیف قانونی برای آنان در اولین دوره اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان در اجرای قانون صدرالاشاره، بنا به اختیار حاصل از ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم مقرر می‌دارد

که عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده یا تاخیر در ارسال آن، بعد از این تاریخ، با جریمه های مالیاتی سنگینی مواجه خواهد شد.

از آنجا که مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده کوتاه است و همچنین برای پیشگیری از تعلق جرایم عدم ارسال اظهارنامه اهمیت دقت به آخرین مهلت ارسال این اظهارنامه ضروری است. این مهلت، برای ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار، ممکن است همانند سال های گذشته، به دلیل درخواست های مودیان و براساس بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، تمدید گردد.

سامانه ارزش افزوده همچنان در حال به روز رسانی و امکان ثبت اظهارنامه ارزش افزوده وجود ندارد

پیام سازمان امور مالیاتی 👇👇

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون جدید چه زمانی است؟

به این ترتیب داریم:

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده جدید دائمی، حداکثر یک ماه پس از پایان دوره مزبور است.

مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده

بر اساس ماده ۴ قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، مهلت پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداکثر تا پایان ماِه پس از انقضای هر دوره مالیاتی است. اما از آنجا که هنوز سامانه مودیان مالیاتی کاملا راه‌اندازی نشده است، ترتیبات ارسال و پرداخت مالیات ارزش افزوده همانند قانون موقت است. به بیان دیگر، مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده تا زمان اعلام سازمان مالیاتی حداکثر تا ۱۵ روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی است.

ماده ۱۳ قانون دائمی ارزش افزوده:

پس از راه‌اندازی سامانه مودیان، همه مشمولان قانون ارزش افزوده موظفند به ترتیبی که سازمان مقرر و اعلام می‌کند، در سامانه مزبور ثبت نام نموده معاملات خود را در آن ثبت نمایند. ثبت معاملات (خرید و فروش) در سامانه مودیان، به معنی ثبت در دفاتر قانونی است. تا آن زمان نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها حسب مقررات قانون موقت ارزش افزوده (مصوب ۱۳۸۷) و اصلاحات بعدی آن است.

! نکته

عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در مهلت مقرر و همچنین عدم پرداخت به موقع مالیات تعیین شده باعث تعلق جرائم مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی خواهد شد.

بیشتر بدانید : اکسل مطابقت اظهارنامه ارزش افزوده با گزارشات فصلی ۱۶۹

سامانه جدید ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و همچنین پرداخت مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه مایتکس به آدرس my.tax.gov.ir انجام می‌شود.

مهلت ارسال ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲

بر اساس قانون دائمی ارزش افزوده، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان هر سال، تا ۱۵ مهر ماه همان سال است. به این ترتیب آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲ (دوره دوم سال ۱۴۰۲)، پایان روز شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ است.

مهلت ارسال ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲ (دوره سوم سال ۱۴۰۲) روز ۱۵ دی ماه ۱۴۰۲ است؛ اما با توجه به اینکه روز ۱۵ دی مصادف با روز جمعه است، بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۷۷ ق.م.م، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده برای دوره پاییز ۱۴۰۲ به روز شنبه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۲ موکول می‌شود.

مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲

ادارات کل امور مالیاتی موظفند در مورد مؤدیانی که تا پایان روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مربوط به دوره مالیاتی چهارم سال ۱۴۰۲ خود را اصلاح و با تکمیل (ثبت خرید و فروش‌هایی که صورتحساب‌های آنها در سامانه مودیان صادر نشده است) و به سازمان امور مالیاتی کشور مسترد نمایند امکان برخورداری صد درصدی از بخشودگی جریمه تأخیر موضوع ماده (۳۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده را تا زمان فوق و همچنین جرایم موضوع بند (ب) ماده (۳۶) قانون مذکور را تا سقف جرایم متعلق به مالیات و عوارض ابرازی (مندرج در تا اظهارنامه مسترد شده) برای موارد مذکور فراهم نمایند.

الزام مودیان عضو سامانه مودیان برای تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده برای خریدهای خارج از سامانه

بنابر اعلام سازمان مالیاتی، مودیان عضو سامانه مودیان نیز به منظور رسیدگی و پذیرش اعتبار مالیات بر ارزش افزوده برای خریدهای انجام شده به استناد صورتحسابهای خارج از سامانه مودیان، موظف به ارسال اظهارنامه تا تاریخ تعیین شده، هستند.

در صورتی که صاحب کسب و کار یا مدیر و مشاور مالی یا حسابدار یا به هر طریقی فعال در حوزه مالی و مالیاتی هستید می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات مالیاتی لینک های زیر را دنبال کنید.

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده برای سال ۱۴۰۲

دوره مربوطهآخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه ارزش افزودهآخرین مهلت ارسال اظهارنامه پس از اجرای قانون جدید دائمی ارزش افزوده
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بهار ۱۴۰۲۱۵ تیر ۱۴۰۲یکماه پس از پایان دوره مالی
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲۱۵ مهر ۱۴۰۲یکماه پس از پایان دوره مالی
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲۱۶ دی ۱۴۰۲یکماه پس از پایان دوره مالی
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲۱۵ فروردین ۱۴۰۳۳۱ فروردین ۱۴۰۳ – آخرین بروزرسانی جهت مهلت ویرایش ۱۲ اردیبهشت می باشد
جدول مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده سال ۱۴۰۲

سخن پایانی

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت مالیات متعلقه در موعد مقرر، یکی از چالش‌های همیشگی حسابداران است. زیرا علاوه‌بر اینکه این گروه به عنوان نماینده کارفرما (اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی) در خصوص انجام تکالیف مالیاتی مسئولیت دارند، با متضرر شدن مجموعه اقتصادی، آنان نیز با مشکلاتی مواجه خواهند شد. این مسئله لزوم آموزش اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را برای این قشر بیش از پیش آشکار می‌کند. شما می توانید از طریق صفحات زیر نسبت به دریافت خدمات اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اقدام نمایید.

نرخ عمومی مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۴۰۳

نرخ عمومی مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۴۰۳ ده (٪۱۰) درصد می باشد.

🔺۶ درصد سهم دولت
🔺۴ درصد سهم شهرداری ها، دهیاری ها، مناطق عشایری و روستاهای فاقد دهیاری با نسبت های متفاوت

✅مهلت ارسال اظهار ارزش فزوده زمستان ۱۴۰۲ تا چه تاریخی هست ؟

مودیان حداکثر تا یک ماه پس از پایان دوره مالیاتی موردنظر (زمستان ۱۴۰۲) فرصت دارند بر اساس اطلاعات مربوط به صورتحساب های خارج از سامانه مودیان، اظهارنامه موردنظر را ویرایش، تکمیل و به سازمان امور مالیاتی کشور مسترد و مطابق با ماده ۴ قانون دایمی ارزش افزوده نسبت به پرداخت مالیات و عوارض متعلق اقدام نمایند.

✅ آیا مطابق سالهای قبل تمدید صورت گرفته است؟

مطابق با ماده ۳ قانون تسهیل تکالیف مودیان جهت اجرای قانون پایانه های فروشگاهی : تا پایان سال ۱۴۰۳ صورتحساب هایی که در سامانه مودیان صادر نشده است ،قابل قبول می باشد در این مدت سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان در پایان هر دوره نسبت به تهیه اظهارنامه برای کلیه مودیان اقدام کند .

✅ چه اشخاصی مشمول جریمه مالیات ارزش افزوده می شوند؟

مودیانی که تا پایان فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به پرداخت مالیات و عوارض متعلق اقدام ننمایند، مشمول جریمه مقرر در مواد (۳۶) و (۳۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده حسب مورد می شوند.

✅ آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲ چه زمانی است؟

۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۳ آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده می باشد.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

با کلیک روی ستاره ها از 1 تا 5 امتیاز بدین

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رای : 17

تا حالا کسی نظر نداده! اولین نظر رو ثبت کن!

مدیر سایت

ما در تیم پایش حساب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه حسابداری و مالیات را تهیه کنیم.

8 پاسخ

 1. درود بر شما .
  امروز ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ است .‌ لینک تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده باز نمی شود . پیام بروز رسانی سایت نمایش داده می شود . تلفن های تماس که در سایت سازمان امور مالیاتی داده شده همان شماره های ۷ رقمی است که چند سال پیش ۸ رقمی شده و هنوز سازمان وقت نکرده آن ها را تصحیح کند .
  با زحمت فراوان‌شماره های حدید را پیدا کردیم‌. ولی هیج کس گوشی را بر نمی دارد !!!
  در این‌کشور حتی برای دادن پول هم باید اعصاب خود را خرج کنید . خدا به همگی صبر بیشتر عنایت فرماید .

  1. با سلام ممنون که نظر دادین
   با توجه به شروع سال کاری جدید و بار ترافیکی سایت پس از اتمام تعطیلات مورد طبیعیه
   شما میتونید بعدا امتحان کنید تا اخر فروردین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده تمدید شده.

  1. با سلام با توجه به قطعی مکرر سامانه و دوره اول ثبت اظهارنامه ارزش افزوده برآوردی بله امکان تمدید وجود دارد ولی شما به تاخیر نیندازید روزهای اخر احتمال اختلال در سامانه بیشتر میشه. با توجه به اینکه ۳۱ فروردین روز تعطیله تا ۱ اردیبهشت میتونین ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *