فروشگاه

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲

در این نوشته شما می خوانید

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده 1402

دانستن آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره مالیاتی در طی سال، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که مشمولین این نوع از مالیات، با آن مواجه می باشند.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال ۱۴۰۲ نیز همانند دوره‌های مالی پیشین ۱۵روز پس از پایان دوره مالی است؛ به بیان دیگر راه‌اندازی سامانه مودیان تاکنون در نحوه و مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده خللی ایجاد نکرده است.

تمدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

همانطور که در بخش قبل گفته شد، زمان ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده هر فصل از سال۱۴۰۲، تا ۱۵ روز پس از پایان آن فصل بوده که عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده یا تاخیر در ارسال آن، بعد از این تاریخ، با جریمه های مالیاتی سنگینی مواجه خواهد شد.

از آنجا که مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده کوتاه است و همچنین برای پیشگیری از تعلق جرایم عدم ارسال اظهارنامه اهمیت دقت به آخرین مهلت ارسال این اظهارنامه ضروری است. این مهلت، برای ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار، ممکن است همانند سال های گذشته، به دلیل درخواست های مودیان و براساس بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، تمدید گردد.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون چه زمانی است؟

به استناد ماده ۱۳ قانون دائمی ارزش افزوده مصوب تیر ۱۴۰۰، تا قبل از راه‌اندازی کامل سامانه مودیان، نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها مطابق مقررات قانون موقت ارزش افزوده (مصوب ۱۳۸۷) و اصلاحات بعدی آن است.

به این ترتیب داریم:

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده، حداکثر تا ۱۵ روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی است.

مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده

بر اساس ماده ۴ قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، مهلت پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداکثر تا پایان ماِه پس از انقضای هر دوره مالیاتی است. اما از آنجا که هنوز سامانه مودیان مالیاتی کاملا راه‌اندازی نشده است، ترتیبات ارسال و پرداخت مالیات ارزش افزوده همانند قانون موقت است. به بیان دیگر، مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده تا زمان اعلام سازمان مالیاتی حداکثر تا ۱۵ روز پس از انقضای هر دوره مالیاتی است.

ماده ۱۳ قانون دائمی ارزش افزوده:

پس از راه‌اندازی سامانه مودیان، همه مشمولان قانون ارزش افزوده موظفند به ترتیبی که سازمان مقرر و اعلام می‌کند، در سامانه مزبور ثبت نام نموده معاملات خود را در آن ثبت نمایند. ثبت معاملات (خرید و فروش) در سامانه مودیان، به معنی ثبت در دفاتر قانونی است. تا آن زمان نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها حسب مقررات قانون موقت ارزش افزوده (مصوب ۱۳۸۷) و اصلاحات بعدی آن است.

! نکته

عدم ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در مهلت مقرر و همچنین عدم پرداخت به موقع مالیات تعیین شده باعث تعلق جرائم مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان مالیاتی خواهد شد.

بیشتر بدانید : اکسل مطابقت اظهارنامه ارزش افزوده با گزارشات فصلی ۱۶۹

سامانه جدید ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و همچنین پرداخت مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه مایتکس به آدرس my.tax.gov.ir انجام می‌شود.

مهلت ارسال ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲

بر اساس قانون دائمی ارزش افزوده، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان هر سال، تا ۱۵ مهر ماه همان سال است. به این ترتیب آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲ (دوره دوم سال ۱۴۰۲)، پایان روز شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ است.

مهلت ارسال ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲ (دوره سوم سال ۱۴۰۲) روز ۱۵ دی ماه ۱۴۰۲ است؛ اما با توجه به اینکه روز ۱۵ دی مصادف با روز جمعه است، بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۷۷ ق.م.م، آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده برای دوره پاییز ۱۴۰۲ به روز شنبه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۲ موکول می‌شود.

مهلت ارسال ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان برای هر سال تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد است. بر این اساس آخرین مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲ پایان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ است. اما همه ساله به دلیل وجود تعطیلات نوروز این مهلت تمدید می‌شود. در صورت تمدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده دوره چهارم سال ۱۴۰۲ (زمستان ۱۴۰۲) مراتب در این مطلب اطلاع رسانی می‌شود.

الزام مودیان عضو سامانه مودیان برای تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده برای خریدهای خارج از سامانه

بنابر اعلام سازمان مالیاتی، مودیان عضو سامانه مودیان نیز به منظور رسیدگی و پذیرش اعتبار مالیات بر ارزش افزوده برای خریدهای انجام شده به استناد صورتحسابهای خارج از سامانه مودیان، موظف به ارسال اظهارنامه تا تاریخ تعیین شده، هستند.

در صورتی که صاحب کسب و کار یا مدیر و مشاور مالی یا حسابدار یا به هر طریقی فعال در حوزه مالی و مالیاتی هستید می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات مالیاتی لینک های زیر را دنبال کنید.

آخرین مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده برای سال ۱۴۰۱

دوره مربوطهآخرین مهلت قانونی ارسال اظهارنامه ارزش افزودهآخرین مهلت ارسال اظهارنامه پس از تمدید
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بهار ۱۴۰۲۱۵ تیر ۱۴۰۲۲۶ تیر ۱۴۰۲
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تابستان ۱۴۰۲۱۵ مهر ۱۴۰۲
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده پاییز ۱۴۰۲۱۶ دی ۱۴۰۲
مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده زمستان ۱۴۰۲۱۵ فروردین ۱۴۰۳
جدول مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده سال ۱۴۰۱

سخن پایانی

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت مالیات متعلقه در موعد مقرر، یکی از چالش‌های همیشگی حسابداران است. زیرا علاوه‌بر اینکه این گروه به عنوان نماینده کارفرما (اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی) در خصوص انجام تکالیف مالیاتی مسئولیت دارند، با متضرر شدن مجموعه اقتصادی، آنان نیز با مشکلاتی مواجه خواهند شد. این مسئله لزوم آموزش اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را برای این قشر بیش از پیش آشکار می‌کند. شما می توانید از طریق صفحات زیر نسبت به دریافت خدمات اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اقدام نمایید.

امتیاز مقاله
5/5
مدیر سایت
مدیر سایت

ما در تیم پایش حساب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه حسابداری و مالیات را تهیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایش حساب ارائه دهنده خدمات تخصصی حسابداری، حسابرسی و مالیات

اگر بدون عضویت خرید کرده‌اید، لطفا با ایمیل وارد شوید.