فروشگاه

دانلود نرم افزار مالیات و آموزش نصب و اجرای نرم افزار اظهارنامه مالیاتی

در این نوشته شما می خوانید

در جهت ارائه خدمات الکترونیکی ، نرم افزارهای اظهارنامه مالیاتی ۹۹ برای اشخاص حقیقی و حقوقی توسط سازمان امور مالیاتی کشور برای کامپیوتر طراحی و راه اندازی شده است . مودیان مالیاتی لازم است بعد از ثبت نام در سامانه عملکرد مالیاتی ، با دانلود و استفاده از این نرم افزارها ، اظهارنامه های مالیاتی خود را به ثبت برسانند 

۱- ✔️ پیش از ثبت اظهارنامه های مالیاتی از طریق نرم افزار اظهارنامه مالیاتی چه اقدامی باید انجام شود ؟

✔️ پیش از ثبت اظهارنامه های مالیاتی لازم است ابتدا از طریق سامانه عملکرد ثبت نام انجام گیرد که جزئیات آن در مقاله آورده شده است .

۲- ✔️ آیا شرکا برای ثبت اظهارنامه مشارکتی از طریق نرم افزار اظهارنامه مالیاتی باید به صورت مجزا اقدام نمایند ؟

✔️ خیر ، در مورد واحد های مشارکتی تنها ثبت یک اظهارنامه مالیاتی از طریق نرم افزار کفایت می کند و لازم نیست که هر کدام از شرکا به صورت مجزا اقدام به ثبت اظهارنامه نمایند که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

۳- ✔️ بعد از ثبت اظهارنامه مالیاتی از طریق نرم افزار ، چه اتفاقی می افتد ؟

✔️ بعد از ثبت اظهارنامه مالیاتی از طریق نرم افزار قبض مالیاتی به صورت الکترونیکی صادر شده و امکان پرداخت الکترونیکی قبض مالیات فراهم می شود که در مقاله به طور کامل بررسی شده است .

با فرارسیدن موعد سالیانه تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی، یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان کسب‌وکار و مشاغل، ثبت اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی است. چند سالی است که این مهم در ایران به‌صورت الکترونیکی و از طریق نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی انجام می‌شود و مودیان، مالیات خود را از این طریق پرداخت می کنند.

انواع نرم‌افزار مالیات

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، سازمان امور مالیاتی چند سالی است که شیوه ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی را به‌صورت اینترنتی درآورده است. این سازمان برای نیل به این هدف اقدام به طراحی نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی کرده است که در سه نسخه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی، اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و اظهارنامه مالیاتی املاک ارائه می‌شود.

هر سه نرم‌افزار ویژگی‌های مشابهی داشته و رویه نصب یکسانی دارند. تنها تفاوت این نسخه‌ها در فرم‌های آن‌ها است که به فراخور مؤدیان و نوع اظهارنامه، متفاوت است. در این یادداشت شما با نصب یکی از نرم‌افزارها آشنا می‌شوید با در نظر گرفتن این نکته که تمامی مراحل آموزش داده‌شده عیناً برای دو نرم‌افزار دیگر نیز صدق می‌کند.

آموزش دانلود نرم‌افزار مالیات

لینک دانلود هر یک از ۳ نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی در صفحه اختصاصی آن‌ها قرار دارد. لینک صفحات هر ۳ نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی را در زیر می‌بینید.

لینک صفحه دانلود نرم افزار اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی:

https://e3.tax.gov.ir/pages/action/show/409

لینک صفحه دانلود نرم افزار اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی:

https://e3.tax.gov.ir/pages/action/show/430

لینک صفحه دانلود نرم افزار اظهارنامه مالیاتی املاک:

https://e3.tax.gov.ir/pages/action/show/411

آموزش نصب نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی

نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی نیز مانند نصب نرم افزارهای حسابداری قلق های مخصوص به خود را دارد. این نرم افزار طبق گفته سازندگان آن توسط ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌شود. بااین‌حال طبق آزمایش ما این نرم‌افزار بر روی ویندوز ۱۰ بدون مشکل کار می‌کند. بااین‌حال اگر این امکان برای شما فراهم است، نرم افزار مالیات را بر روی ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ اجرا کنید تا از صحت انجام کار خود مطمئن شوید.

برای نصب و اجرای نرم افزار اظهارنامه مالیاتی، نیازمند انجام تغییراتی در تنظیمات ویندوز خود هستید. پیش از آن‌که طریقه نصب را آموزش دهم، بهتر است طریقه تغییر این تنظیمات را آموزش ببینید.

تغییر در تنظیمات ویندوز برای اجرای نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی

وارد کنترل پنل کامپیوتر خود شوید (اگر کنترل پنل را پیدا نمی‌کنید، کافی است کلمه control panel را در کامپیوتر خود جست‌وجو کنید تا آن را پیدا کنید). با باز کردن کنترل پنل با پنجره‌ای روبرو می‌شوید که متناسب با نسخه ویندوز شما تعدادی آیکون به شما نمایش داده می‌شود. از میان آن‌ها آیکونی به شکل کره زمین و با نام Region and Language یا Clock and Region وجود دارد، روی آن کلیک کنید.

تصویر زیر مربوط به ویندوز ۱۰ است. بااین‌حال این گزینه در سایر ویندوزها نیز از آیکون تقریباً مشابهی برخوردار است.

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، با کلیک بر روی Clock and Region پنجره‌ای مشابه پنجره زیر نمایش داده می‌شود. در این پنجره بر روی گزینه Region کلیک کنید. توجه داشته باشید که تصویر زیر مربوط به ویندوز ۱۰ است. در ویندوز ۷ با کلیک بر روی Region and Language پنجره‌ای دیگر باز می‌شود که در مرحله بعد توضیح داده‌ام.

حالا پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز می‌شود که در ویندوز ۱۰ دارای سه تب به نام‌های Formats، Location و Adminstrative و در ویندوز ۷ دارای یک تب دیگر به نام Keyboards and Languages است. در تب اول برای قسمت Format همان‌طور که در تصویر زیر علامت‌گذاری شده است، گزینه Persian (Iran) را انتخاب کنید.

سپس مانند تصویر زیر وارد تب Location شوید و از قسمت Home location، ایران (Iran) را انتخاب کنید.

حالا وارد تب Adminstrative شوید و همانند تصویر زیر، بر روی Change system locale کلیک کنید.

حالا مطابق تصویر زیر پنجره کوچک دیگری به نام Region Settings در برابر شما باز می‌شود. از میان گزینه‌های موجود Persian (iran) را انتخاب کنید و تائید کنید

در پایان همه تنظیمات را تائید کنید و اگر کامپیوتر از شما درخواست Restart کرد، آن را تائید کنید و منتظر راه‌اندازی مجدد سیستم بمانید.

حالا کامپیوتر شما آماده اجرای نرم افزار مالیات است. بار دیگر تکرار می‌کنم که در تمامی نرم‌افزارهای اظهارنامه مالیاتی، همه این مراحل باید به همین شکل انجام شود.

نصب و اجرای نرم افزار مالیات

فایل دانلود شده از سایت سازمان امور مالیاتی را نصب کنید. نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی بسیار ساده است. تنها نکته‌ای که باید به آن در هنگام نصب توجه کنید، روشن کردن تیک گزینه Create a desktop icon در مراحل میانی نصب است. تصویر زیر نمایان گر این مطلب است.

پس از نصب و قبل از اجرای برنامه مطابق تصویر زیر بر روی آیکون آن در دسکتاپ کلیک راست کرده و Peroperties را انتخاب کنید.

با باز شدن پنجره Peroperties وارد تب Compatibility شوید و تیک گزینه Run this program as an adminstrator را روشن کنید و پنجره را با کلیک بر روی OK ببندید

حالا نرم افزار مالیات شما آماده اجرا به‌صورت کامل و بی‌نقص است. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، با مشاوره مالیاتی پایش حساب تماس بگیرید تا از راهنمایی های یک مشاور مالیاتی بهره مند شوید.

امتیاز مقاله
5/5
مدیر سایت
مدیر سایت

ما در تیم پایش حساب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه حسابداری و مالیات را تهیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایش حساب ارائه دهنده خدمات تخصصی حسابداری، حسابرسی و مالیات

اگر بدون عضویت خرید کرده‌اید، لطفا با ایمیل وارد شوید.