جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کلیه وجوه واریزی به حساب های تجاری در حکم فروش است

4.7
(3)

در این نوشته شما می خوانید

مالیات حساب های تجاری

مودیان مالیاتی بایستی حساب های تجاری خود را مدیریت کنند

براساس اطلاعیه ی جدید سازمان امور مالیاتی کشور در رابطه با مبالغ واریز شده به حساب های تجاری، کلیه ی وجوه واریزی به حساب های بانکی تجاری از کلیه طرق از جمله درگاه های الکترونیکی پرداخت، دستگاه های کارتخوان، کارت به کارت، ساتنا، پایا و … به عنوان فروش تلقی شده و مبنای محاسبه مالیات خواهد بود.

به همین علت مودیان مالیاتی باید به گونه ای حساب های تجاری خود را مدیریت کنند که تنها مبالغ حاصل از فعالیت تجاری به حساب های مذکور واریز گردد. لازم به توضیح است که سازمان امور مالیاتی حساب های غیرتجاری را نیز پایش می کند و چنانچه مبلغی بابت فعالیت های تجاری (فروش) به این گونه حساب های واریز شود و مودی آن را در اظهارنامه خود ابراز نکرده باشد به عنوان کتمان درآمد تلقی شده و مشمول جرایم غیرقابل بخشودگی می شود.

به کدام تراکنش کارت‌به کارت، مالیات تعلق می گیرد؟

همان‌طور که سازمان امور مالیاتی پیش از این نیز اعلام کرده بود، مبنای محاسبه مالیات بررسی تراکنش‌های حساب‌های تجاری است. به این معنی که زمانی که یک حساب از سوی سازمان امور مالیاتی تجاری تشخیص داده شود، تمامی تراکنش‌های آن از جمله واریزی از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان یا کارت به کارت نیز مبنای محاسبه مالیات خواهند بود.

در حالی برخی فروشنده‌ها تصور می‌کنند، واریزی‌های کارت به کارت به حساب تجاری مبنای محاسبه مالیات نیست که سازمان امور مالیاتی تمامی واریزی‌ها به حساب های تجاری را بعنوان فروش اعلام کرد.

برای اطلاع از اینکه چقدر می توانیم تراکنش بانکی داشته باشیم؟ به مقاله زیر مراجعه کنید

سقف کارت به کارت و تراکنش های بانکی

حساب های غیر تجاری هم به صورت مستمر پایش می شوند

با توجه به قوانین و مقررات موجود، کلیه وجوه واریزی به حساب های بانکی تجاری از کلیه طرق از جمله درگاه‌های الکترونیکی پرداخت، دستگاه‌های کارتخوان، کارت به کارت، ساتنا، پایا و … بعنوان فروش تلقی شده و مبنای محاسبات مالیات قرار می‌گیرد.

اطلاعیه مهم سازمان امور مالیاتی در مورد وجوه واریزی به حساب تجاری

بدیهی است حساب های بانکی غیرتجاری نیز به صورت مستمر پایش شده و چنانچه مبالغی بابت فعالیت های تجاری به آن واریز شود و در اظهارنامه های مالیاتی ابراز نشود درآمد کتمان شده تلقی و مشمول مالیات و جرائم متعلقه خواهد شد.

مودیان مالیاتی توجه داشته باشند به گونه ای اقدام نمایند که صرفا مبالغ ناشی از فعالیت های اقتصادی و تجاری به حساب های مذکور واریز شود.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

با کلیک روی ستاره ها از 1 تا 5 امتیاز بدین

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد رای : 3

تا حالا کسی نظر نداده! اولین نظر رو ثبت کن!

مدیر سایت

ما در تیم پایش حساب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه حسابداری و مالیات را تهیه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *